TR Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

İstanbul’da konut kiraları son bir yılda %144 arttı

Haberler
İstanbul’da konut kiraları son bir yılda %144 arttı

İstanbul’da konut kiraları son bir yılda %144 arttı

Yapay zekâ ile gayrimenkul değer tespiti yapan Endeksa.com’un verilerine göre İstanbul’da konut kiraları son bir yılda %144, son iki yılda ise %319 artış gösterdi. İstanbul genelinde ortalama metrekare kira 94 TL, ortalama kira 10 bin 229 TL oldu. Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, önümüzdeki dönemde kiraların düşmeyeceğini ama geçtiğimiz dönemdeki gibi yüksek artışlar da olmayacağını açıkladı.

İstanbul’da kira değerlerinin en çok atış gösterdiği ilçeler sırasıyla SarıyerBeşiktaşBeyoğluŞişli ve Kadıköy oldu. Sarıyer’de ortalama kiralar 28 bin 500 TL olurken, Beşiktaş’ta 22 bin 200 TLBeyoğlu’nda 15 bin 555 TLŞişli’de 14 bin 725 TLKadıköy’de ise 17 bin 040 TL oldu.

Kiralar düşmeyecek ama yüksek artışlar da yaşanmayacak

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Pandemi ile başlayıp sonrasında döviz kurunda yaşanan hareketlenmeler ve enflasyonun artması sonucu kira fiyatları son bir yılda Türkiye genelinde %155 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama metrekare kira 55 TL, ortalama kira 6 bin 520 TL olurken iki yıllık değer artışı ise %258 seviyesinde gerçekleşti. Endeksa verilerine baktığımızda kiralarda artışın hız keserek devam ettiğini görüyoruz. Özellikle bu yılın Nisan, Mayıs aylarında kiralarda aylık %15-17 seviyelerinde artışlar görmüşken, geldiğimiz noktada aylık %4-5 seviyesinde artış olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde de kiraların düşmesini beklemiyoruz fakat geçtiğimiz dönemdeki gibi yüksek artışlar da olmayacaktır.” dedi.

Emlak Danışmanı Olmak İster Misiniz?

Kariyerinizi ve büyümenizi geliştirmenize yardımcı olacağız.
İnsan Kaynakları