TR Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Arsada Fiyat Artışı Hız Kesti!

Haberler
Arsada Fiyat Artışı Hız Kesti!

Arsada Fiyat Artışı Hız Kesti!

Konut fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle son dönemde yatırımcının ilgisini çeken arsa, fiyat artışında yeni bir dengeye oturdu. Arsalarda fiyat artışı devam ederken, artış hızı yavaşladı.

Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde konut imarlı arsalarda ortalama metrekare fiyatı bin 574 TL, ortalama fiyat 887 bin 736 ve yıllık değer artışı %92, 4 yıllık değer artışı ise %239 olarak gerçekleşti. Son dönemde konut fiyatlarının çok fazla yükselmesi nedeniyle elindeki varlığı korumak isteyen ama ev almaya da ekonomik durumu yeterli olmayan insanlar arsa yatırımına yöneldi. Bu durum da arsa fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Arsa fiyatlarındaki artışı aylık bazda incelediğimizde hızın yavaşladığını ama artışın devam ettiğini görüyoruz. 

5 Büyük İlde Arsa Fiyatları

Arsa fiyatlarındaki son durumla ilgili görüşlerini paylaşan Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt: “Pandemi döneminde tedarik zincirinin bozulması nedeniyle küresel anlamda yaşanan artışları bir kenara koyarsak konut piyasasındaki hızlı fiyat artışları temelde arz talep dengesinin bozulmasından kaynaklanıyor. Sosyal konut projesi uygun fiyatlı konut ve arsa projeleriyle bu arz talep dengesini iyileştirmeyi hedefliyor. 1 milyon konut amaçlı arsa projesi de arz talep dengesi açısından önemli olmakla birlikte belirli bir gelir seviyesini hedeflediği için etkisi orta alt gelir grubunda yüksek orta üst segmentte ise sınırlı olacaktır. Gayrimenkul piyasasının güncel durumunu da göz önünde bulundurduğumuzda kısa vadede arsa fiyatlarında ciddi bir düşüş olmasını beklemiyorum ama projenin uygulama alanı arttıkça arz talep dengesinin iyileşmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu

Artış hızındaki yavaşlamanın “İlk Evim Arsa” projesiyle ilgisine de değinen Öğüt; Artış hızındaki düşüşü tek başına bu projeyle ilişkilendiremeyiz. Hızın yavaşlaması bir süredir devam eden bir durum. Trendi aylık bazda incelediğimizde Haziran’da %6.15 artış görüldüğünü bu artıştan sonra hızın düzenli olarak azaldığını ve Eylül’de %2.74’e kadar geldiğini görüyoruz. Arsa kampanyasının fiyatlara etkisini önümüzdeki dönemde gözlemleyeceğiz.” dedi. 

Emlak Danışmanı Olmak İster Misiniz?

Kariyerinizi ve büyümenizi geliştirmenize yardımcı olacağız.
İnsan Kaynakları