TR Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

2022 Yılı 3. Çeyrekte İkinci El Konut Satışı Toplam Satışların %69’unu Oluşturdu!

Haberler
2022 Yılı 3. Çeyrekte İkinci El Konut Satışı Toplam Satışların %69’unu Oluşturdu!

2022 Yılı 3. Çeyrekte İkinci El Konut Satışı Toplam Satışların %69’unu Oluşturdu!

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa.com iş birliği ile hazırlanan 2022 yılı 3. çeyreğine ilişkin “İkinci El Konut Piyasası Raporu” açıklandı. Rapora göre, 3. çeyrekte 227 bin 128 adet ikinci el konut satışı gerçekleşirken, ikinci el konut satış adedi geçen senenin aynı dönemine göre %18 azaldı. 3. çeyrek sonu itibarıyla Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık artış %202 olurken, ikinci el konut satışı toplam satışların %69’unu, kredili konut satışları ise %18’ini oluşturdu. Yıllık değer artışı en yüksek olan iller ise Antalya, Mersin ve İstanbul.

TÜGEM ve Endeksa iş birliği ile hazırlanan ‘İkinci El Konut Piyasası Raporu’na göre, 2022 3. çeyrekte konut satış adedi geçen senenin aynı dönemine göre %17 azalış gösterirken, 3. çeyrek sonu itibarıyla Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki artış yıllık %202 olarak gerçekleşti.  Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 11 bin 972 TL, ortalama amortisman süresi 19 yıl, ortalama pazarlama süresi 61 gün olurken, 3. çeyrek sonu itibarıyla yıllık değer artışı en yüksek olan iller AntalyaMersin ve İstanbul oldu.

3. çeyrekte, konut satış adedi bir önceki çeyreğe göre %19 azaldı

2022 yılının 3. çeyreğinde 330 bin 795 adet konut satışı gerçekleşti. Konut satış adedi bir önceki çeyreğe göre %19 geçen senenin aynı dönemine göre ise %17 düşüş göstermiş oldu.

Çeyrek Bazında Konut Satış Adetleri

 

İkinci el konut satışı toplam satışların %69’unu, kredili konut satışları ise %18’ini oluşturdu 

3. çeyrekte 227 bin 128 adet ikinci el konut satışı gerçekleşti.  Bu rakam ile ikinci el konut satışları bir önceki çeyreğe göre %22, geçen sene aynı döneme göre ise %18 azalış göstermiş oldu. İkinci el konut satışı toplam konut satışlarının %69’unu oluşturdu. 3. çeyrekte kredili konut satışları ise toplam konut satışlarının %18’ini oluşturarak 58 bin 284 adet olarak gerçekleşti. Kredili konut satışları bir önceki çeyreğe göre %43 geçen senenin aynı dönemine göre ise %25 azaldı. 

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt: “3. çeyrekte hem konut piyasasında hem de ikinci el konut piyasasında bir yavaşlama olduğunu görüyoruz. Bu yavaşlamanın sebepleri, BDDK’nın konut kredileri ile ilgili yaptığı düzenleme, piyasadaki stok azlığı ve yüksek konut fiyatları. Son dönemde konut fiyatlarındaki yüksek artış sonrası piyasada düşüş beklentisi gözlemliyoruz. Endeksa verilerine göre konut fiyatlarında artışın hız kestiğin söyleyebiliriz. Gayrimenkul sektörü için her zaman çok hareketli olan son çeyrekte piyasanın şartlarının daha fazla oturmasını ve yıllık konut satış adedinin artışla kapanmasını bekliyorum.” şeklinde konuşurken, 

TÜGEM Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan ise, “İkinci el konut satışının toplam konut satışları içindeki payı %69 ile gayet yüksek bir seviyede devam ediyor. Kredili konut satışları ise finansmanda yaşanan daralmalar nedeniyle bir önceki çeyreğe göre %43 oranında düştü. Bu durum konuya erişimi önemli derecede kısıtlıyor. Fiyatlarda ciddi düşüşler beklemesek de satış adetlerinde aylık daralma devam edecek” dedi.

Emlak Danışmanı Olmak İster Misiniz?

Kariyerinizi ve büyümenizi geliştirmenize yardımcı olacağız.
İnsan Kaynakları